Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağız

05 Nisan 2018 Perşembe, 02:53

Suriye’de güvenliğin, huzurun ve barışın tesisi yönündeki çabalarının bir ifadesi olan zirveye ev sahipliği yapmanın memnuniyeti içerisinde olduklarını dile getiren Erdoğan, kasım ayında Soçi’de, Putin’in misafirperverliğinde gerçekleşen ilk zirveden bu yana Suriye’de mühim gelişmelerin yaşandığını belirtti.

  • Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teklifini açıkladı
  • Ruhani: Amerikan hükümetinin ne sözlerine ne de vaatlerine güvenebiliriz
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruhani ve Putin’i uğurladı

Erdoğan, “Bugün önümüzdeki döneme ziya tutacağına inandığımız istişareler gerçekleştirdik ve atılacak adımları belirledik. Gerginliği azaltma bölgeleri konusunda Türkiye olarak sorumluluklarımızın gereğini hassasiyetle yerine getiriyoruz.” diye konuştu.

İdlib’teki bir süre evvel tesis ettikleri 8’inci rasat noktasıyla bu konudaki kararlılığın gösterildiğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye konusunda şu hususun tüm dünya tarafından dikkate alınmasını bekliyoruz. Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır. Sadece Suriye ile kalmayıp Türkiye başta olmak üzere, etraf ülkelere ve hatta tüm bölgeye yönelik tehdit oluşturan terör örgütlerinin fark yapılmaksızın dışlanması fazla ama fazla önemlidir.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanabilmesi, tüm terör örgütlerine aynı mesafede olunmasına bağlıdır.https://t.co/OvFVJaLPSq pic.twitter.com/a5rR1abArK

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 4 Nisan 2018

 

“Güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı tekrarlamakta yarar görüyorum”

Türkiye’nin 3,5 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 160 bin Suriyelinin Cerablus ve Bab bölgesine dönerek, vatanlarında yeni bir yaşam kurduklarını anlatım etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrin bölgesindeki patlayıcı madde taramasını bitirdikten ve altyapıyı ayağa kaldırdıktan sonra bu bölgeye de surat binlerce Suriyeli misafirimizin dönmek için beklediğini biliyoruz. Tel Rıfat bölgesini de oraya dönecek Suriyeli kardeşlerimiz için yaşanabilir hale getirmek için Rus ve İranlı dostlarımızla birlikte ortak çalışma yürütmeye hazırız. Münbiç başta olmak üzere PYD/YPG’nin kontrolündeki tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı bir kez de burada tekrarlamakta yarar görüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Münbiç başta olmak üzere PYD/YPG’nin kontrolündeki tüm bölgeleri güvenli hale getirene kadar durmayacağımızı bir kez de burada tekrarlamakta yarar görüyorum.https://t.co/OvFVJaLPSq pic.twitter.com/vvslAyDZn1

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 4 Nisan 2018

 

“İki teşkilat birbirini destekleyen anlayışla devinim ediyor”

“PYD/YPG ile mücadelemiz Suriye’de DEAŞ’la mücadeleyi engelleyen veya aksatan değil tam bilakis tamamlayan bir mahiyete sahiptir.” diyen Erdoğan, “DEAŞ ile PYD/YPG’nin aynı amaca hizmet ettiğini kabul etmeyen hiçbir anlayışın, Suriye’de kalıcı barışa ve istikrara hizmet edebilmesi olası değildir. Dikkat edilirse bu iki örgüt, sahada birbiriyle çatışıyor gibi görünen ama aslında devamlı birbirini besleyen, destekleyen, önünü açan bir anlayışla devinim etmektedir” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: DEAŞ ile PYD/YPG’nin aynı amaca hizmet ettiğini kabul etmeyen bir anlayışın, Suriye’de kalıcı barışa ve istikrara hizmet edebilmesi olası değildir.https://t.co/OvFVJaLPSq pic.twitter.com/Hw8YKNcDd3

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 4 Nisan 2018

 

“Suriye’yi bu cendereden çıkarmakta kararlıyız”

Erdoğan, “Suriye’de kaos çıkartılmak istenen yerlere evvel DEAŞ’ın yerleşmesinin önü açılmakta, sonra onunla mücadele bahanesiyle PYD/YPG sokulmakta ve böylece terör döngüsü tamamlanmaktadır. Bu arada ülkenin geleceği için mücadele eden Suriye’nin gerçek kahramanları devamlı ezilmekte, örselenmekte, katledilmektedir. Biz, kendi sınırlarımızı da tüm Suriye’yi de bu cendereden çıkartmakta kararlıyız. Suriye huzur bulmadan Türkiye huzur bulamaz, 911 kilometre sınırımız var ve akrabalık bağları olan bir yapıya sahibiz. Bu bakımdan Suriye’de yaşananların anlamı ve önemi bizim için fazla ayrı bir yere sahiptir” dedi.

“Uluslararası toplumu destek olmaya çağırıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, garantör ülkeler olarak tuzaklara, tezgahlara, oyunlara ve provokasyonlara asla saygınlık etmeden, mutabık kaldıkları hedeflere doğru kararlı şekilde yürümeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Bu konuda tüm uluslararası topluma da mühim görevler düştüğüne dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

“Buradan bir kez daha uluslararası toplumu, Suriye’deki sorunun adil ve uygulanabilir bir siyasi çözüme kavuşturulması gayretlerine destek olmaya çağırıyoruz. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken bir kez daha saygıdeğer devlet başkanlarını ülkemizde ağırlamaktan duyduğum bahtiyarlığı şahsım ve milletim adına anlatım ediyorum.”

“Akkuyu Nükleer Santrali 21 milyar dolara mal olacak”

Erdoğan, her iki liderin açıklaması sonrasında yaptığı konuşmada ise dün esas atma töreni gerçekleştirilen Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali’nin 21 milyar dolara mal olacağını bildirdi. 2023’te hizmete girecek santralin çalışmalarının başladığını belirten Erdoğan, bir taraftan da projede çalışacak mühendis kadroların eğitimlerinin Rusya’da devam ettiğini, orada yetişen öğrencilerin Türkiye’ye döndüklerini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cerablus ve El Bab bölgesine şu ana kadar 160 bin Suriyeli kardeşimiz art dönerek, vatanlarında kendilerine yeni bir yaşam kurdular.https://t.co/OvFVJaLPSq pic.twitter.com/BkSYAP0VVl

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 4 Nisan 2018

 

“Yardım gelse de gelmese de yatırımlarımızı sürdüreceğiz”

Bugün de Üçlü Zirve’yi gerçekleştirdiklerini aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

Üçlü Zirve’de de tüm arzumuz, gayretimiz bir an evvel barışın egemen olduğu bir Suriye’yi bilhassa yeniden inşa ve ihya edebilmek. Bizler burada tüm STK’lerimizle hep birlikte şu ana kadar bu bölgede 31 milyar dolar buraya yatırım yaptık. Gerek çadır kentlerde, gerek konteyner kentlerde gerekse şu anda şimal Suriye o taraflarda olan vatandaşlarımız ki şu anda Cerablus, Rai, Bab o 2 bin kilometrekarelik alana dönen 160 bin kişinin de tüm oradaki bakımları her şeyi ‘A’dan Z’ye’ tekrar tarafımızdan yürütülmektedir.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Burada bulunan garantör ülkeler olarak, Suriye’nin toprak bütünlüğünün temin edilmesi, yaşanan kanlı çatışmaların önüne geçilmesi ve ülkenin geleceğinin yeniden inşası konusunda anlayış birliği içerisindeyiz.https://t.co/OvFVJauf0S pic.twitter.com/Hz4oOkpTP6

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 4 Nisan 2018

 

Bütün bunlara yönelik şu an itibarıyla Avrupa Birliği’nin bize vadettiği sözden gelen, ben fazlasıyla söyleyeyim, tekrar ne yazık ki verilen söz, elimize gelen demiyorum, 3 milyar avro sözü vardır ama bunların tamamı da şu anda ilgili kurumlara ulaşmış değildir. Fakat biz gelse de gelmese de tüm buradaki yatırımlarımızı yapmaya devam edeceğiz, buna da kendimizi zorunlu hissediyoruz.”

Üçüncü doruk Tahran’da

Erdoğan, “Gerek Afrin operasyonundaki dayanışmamızı başta Rusya Federasyonu ile fazla Fazla önemsiyorum, İran ile aynı şekilde ilgili arkadaşlarımız gerek bakan düzeyinde, gerek Genelkurmay Başkanlarımız, gerek istihbarat örgütlerimiz bu çalışmalarını gayretli bir şekilde dayanışma içinde sürdürdükleri sürece inanıyorum ki burada barışın altyapısını oluşturacağız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye konulu Üçlü Zirve’nin 3. toplantısının Tahran’da yapılacağını bildirerek, “Tarih belirlendikten sonra Tahran zirvesine de tekrar birlikte hazırlanacağız.” dedi.

“Biz bu toprak ameliyatlarına sıcak bakmıyoruz.” diyen Erdoğan, bu bölgenin, bunların geçmişte fazla bedelini ödediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye’de netice alma mecburiyetimiz var, oyalanmaya tahammülümüz yok. Burada insanlar ölüyor.” ifadelerini kullandı.

“Terörizmin Suriye’den ülkemize tacizde bulunmasına fırsat vermeyiz”

Erdoğan, “Terörizmin Suriye’den ülkemize tacizde bulunmasına fırsat vermeyi asla kabul etmemiz olası değil.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana’yı hiçbir vakit Cenevre’ye alternatif olarak ileri sürmediklerini, tamamlayıcısıdır dediklerini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Doğu Guta’dan gelen yaralılara yönelik bizler süratle Rus Silahlı Kuvvetleri’yle birlikte Sahra Hastanesi kurmak suretiyle yaralılara ilk müdahalelerin yapılmasını temin edelim istiyoruz.https://t.co/OvFVJaLPSq pic.twitter.com/qJgIXHe8sQ

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 4 Nisan 2018

 

Güvenli bölgede ev inşası teklifi

Erdoğan, “Şöyle bir teklifim var; ‘Güvenli bölgede, gerek bizim gerekse şimal Suriye tarafında ev inşası temin edelim’ diyorum. Doğu Guta’dan gelen yaralılara yönelik bizler süratle Rus Silahlı Kuvvetleri’yle birlikte Sahra Hastanesi kurmak suretiyle yaralılara ilk müdahalelerin yapılmasını temin edelim istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Değerli dostum Putin ve Ruhani’ye bir teklifim var. Güvenli bölgede ev inşası temin edelim diyorum. Bu insanları çadırlardan, konteynerlerden kurtaralım.https://t.co/OvFVJaLPSq pic.twitter.com/sgFkPCb4ou

— TRT Haber Canlı (@trthabercanli) 4 Nisan 2018

 

Üçlü zirvenin ikincisi Külliye’de yapıldı

Suriye’ye ilişkin müzakerelerin yapıldığı Cenevre görüşmelerinden netice alınamaması üzerine, ilki 22 Kasım 2017’de Soçi’de yapılan üçlü zirvenin ikincisi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti.

“Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla basına kapalı yapıldı.

Saat 13.20’de başlayan zirve, çalışma yemeği ile birlikte 1 saat 40 dakika saat sürdü.

Zirveye Türkiye heyetinden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Nurettin Canikli, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Üç şef aile fotoğrafı çekildi 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğindeki “Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi” öncesinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla üç ülkenin bayrakları önünde aile fotoğrafı çekildi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki doruk kapsamında liderler ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Basına kapalı yapılan ilk görüşme Erdoğan ve Ruhani arasında, ikincisi ise Putin ve Ruhani arasında oldu.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğindeki “Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi” öncesinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin katılımıyla üç ülkenin bayrakları önünde aile fotoğrafı çekildi.

Üç şef el ele basına poz verdi. 

Kaynak: AA/TRT  Haber

You must be logged in to post a comment Login


instagram takipçi satın al eryaman diş ankara oto kurtarma opel yedek parça canlı bahis bitcoin ile bahis rotabet adres rotabet güncel instagram takipçi satın al takipçi satın alımı
antalya escort escort istanbul escort istanbul Pendik escort şişli escort
beylikduzu escort istanbul escort kayaşhir escort istanbul escort ankara escort
gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort
bahçeşehir escort esenyurt escort kayaşehir escort halkalı escort avcılar escort silivri escort
izmir escort alanya escort porno izle Antalya Escort eryaman escort antalya escort bodrum escort
bodrum escort izmit escort porno sikis eskişehir escort
escort bayan beylikdüzü escort bayan halkalı escort bayan avrupa yakası escort bayan şişli eskort mecidiyeköy escort bayan şirinevler escort bayan esenyurt escort bayan avcılar eskort şirinevler eskort beylikdüzü http://www.ilogak.com/istanbul/avcilar-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/esenyurt-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/atakoy-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/fatih-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/beylikduzu-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/silivri-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/capa-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/findikzade-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/buyukcekmece-escort/
porno izle porno sikiş izle porno video hd porn sex
Аренда яхты в Турции Гечек Турция Стамбул Турция Анталия Турция Кемер Турции
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz