Brunson’ın tahliye talebi reddedildi

07 Mayıs 2018 Pazartesi, 23:37

İzmir’de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 sene hapis cezası istenen ABD’li din adamı tutuklu sanık Andrew Craig Brunson’ın tahliye talebi reddedildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Brunson ve avukatı katıldı.

Duruşmayı, yabancı basın mensupları ile Brunson’ın eşi Norine Brunson, ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin bazı yetkilileri ve kilise görevlileri de takip etti.

Öğleden sonraki oturumda, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile anlatım veren “Ateş” kod adlı saklı tanık, bir devre FETÖ ile bağlantısı olduğunu söyleyerek, örgütün saklı haberleşme programı “Eagle” üzerinden 2016’nın mayıs ya da haziran ayında gelen mesajda, “Temmuz’da İstanbul’da fazla aka bir zerzele olacak, herkes kılık kıyafetine dikkat ederek yatsın.” yazdığına ilişkin beyanda bulundu.

Nisan ayındaki ilk duruşmada “Dua” adlı saklı tanığın, Brunson ve arkadaşlarının ülkede bir zelzele olacağına ilişkin sözlerini hatırlatan mahkeme başkanı, konuyla ilgili Brunson’a laf verdi.

Kendisine bu yönde bir mesajın gelmediğini ileri süren Brunson, böyle bir durumdan iddianameyi okumasının ardından haberdar olduğunu söyledi.

Tanık A.D, Brunson’ın FETÖ’nün bazı üst düzey yöneticileriyle görüştüğüne şahitlik ettiğini belirterek, örgütün etkili isimlerinden, vuruş girişiminin ardından vatan dışına kaçan Ömer Karagöz’le Gaziantep’te bir otelde bir araya geldiğini anlatım etti.

A.D, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in atadığı beş isimden biri olan Oğuzhan Türkkan’ın örgütte kritik bir görevde olduğunu, hiyerarşik olarak örgütün sözde “Ege bölge imamı” Bekir Baz’ın bile üzerinde bulunduğunu ileri sürerek, devamlı yanında olan Türkkan’ın Brunson ile 2010’un sonlarına doğru görüştüğünü gördüğünü iddia etti.

FETÖ’DEN BRUNSON’A YARDIM İDDİASI

Brunson’la görüşmesinde yanında olmamasını isteyen Türkkan’ın buna ilişkin sözlerini aktaran A.D, “Türkkan, Brunson’u ‘Görüşülmesi gereken kişi’ olarak nitelendiriyordu. Brunson, Suriye’den gelen sığınmacılara maddi destek sağlıyordu. Parayı da bizzat Brunson’a, Türkkan veriyordu. Araya başkasını sokmazdı. ‘Onların da Müslümanlara faydası oluyor.’ diye yardım yapılıyordu.” dedi.

“Brunson, (bölücü terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin eş başkanlığını 2010-2017 yıllarında yapan Salih Müslim’in kardeşi) Enver Müslim ve Suruç Kaymakamı saklı bir şekilde görüştü. Müslim, teşkilat içerisinde herkese laf geçiren biriydi. Suruç’ta aka bir olayın gerçekleşeceği yönünde ihbarlar vardı. Suruç’ta laf sahibi olan birilerinin bunu engelleyeceği söyleniyordu.” ifadelerini kullanan A.D, Bekir Baz’ın Brunson’la görüşüp görüşmediğini görmediğini dile getirdi.

Tanığı hiç görmediğini, tanımadığını savunan Brunson, FETÖ mensupları Türkkan, Karagöz, Baz ve onun yardımcısı Murat Safa ile görüşmediğini, Türkkan’dan nakit almadığını iddia ederek, “FETÖ’den hiç nakit almadım. FETÖ bana sebep nakit versin ki? Bu iğrenç bir şey.” diye konuştu.

BRUNSON’DAN “TANIMIYORUM” SAVUNMASI

Brunson, Baz ve Safa’nın bir kafeteryada görüştüklerini, bunları da sonradan emniyette teşhis ettiğini anlatan tanık G.D, “Tuncelili olan 25 vatandaşın, kilisede vaftiz olmalarının ardından vatan dışına gönderildiğini herkes biliyordu. Ayrıca kilisede, terör örgütü PKK’nın renklerini simgeleyen sarı, al ve yeşil renklerini taşıyan, üzerinde ‘Kürdistan’ yazılı ve yıldız olan tişört giyen arkadaşları gördüm. Böyle bir manzarayı Brunson’a sorduğumda, ‘Olması gereken bir şey.’ şeklinde cevap aldım.” beyanında bulundu.

Brunson ise G.D’nin suçlamalarını reddederek, “Tanığı tanımıyorum. Bir sohbetim olsaydı onu tanırdım. 25 Tuncelili vatandaşın vaftiz etme olayı olmadı.” savunmasını yaptı.

“BRUNSON PKK YANDAŞLARINI DESTEKLİYORDU”

Tanık E.Ç. ise Brunson’la yaklaşık 7 sene öncesine dayanan bir tanışıklığının olduğunu söyleyerek, sanığın vazife yaptığı kilisede PKK sempatizanlarına ayrıcalıklar sağlandığını, burada Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde gereksinim sahibi vatandaşlara yardım amaçlı paralar toplandığını, bunun hangi maksatla kullanıldığını bilmediğini anlatım ederek, “Brunson’ın desteklediği bazı misyonerler PKK’yı savunuyor, son zamanlarda ise PKK lehine açıklamalar yapıyorlardı. Kilisede Türk-Kürt çatışması vardı. Brunson bundan rahatsız değildi, bunun aksine PKK yandaşlarını destekliyordu.” dedi.

Kilisede Türklerin aşağılandığını ileri süren E.Ç, “Bunu Brunson’a anlattım. Brunson bunu ‘ifade özgürlüğü’ olarak değerlendirdi. Ayrıca kilisede Kürt vatandaşlara ayrı bir öbek yapılmıştı. PKK sempatizanları, bölücü terör örgütünü öven sözler söylediğinde onlarla aynı görüşte olmayan Kürt vatandaşlar, bu durumdan rahatsız olup bu gruptan ayrıldı. Kilisede PKK’yı destekleyen bayraklar vardı, adeta kilise PKK’nın kampı gibiydi.” yönünde anlatım verdi.

BRUNSON: “PKK BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR”

İsnat edilen suçlamaları kabul etmeyen Brunson, “Açık ve net söylemek istiyorum, PKK bir terör örgütüdür. Hiç farklı düşünmedim. Türkiye’ye karşı terör faaliyetinde bulunan hangi Kürt öbek olursa olsun, onların yaptıklarını desteklemiyorum. PKK sempatizanı olsaydık o kadar Türk kilisemizde kalmazdı.” diye konuştu.

İddia makamının, Brunson’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönündeki mütalaasının ardından laf saha Brunson, tutuksuz yargılanmak istediğini belirterek, “Evime dönmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Mütalaanın ardından duruşma salonunda seyirciler arasında yer saha eşine bakan Brunson’ın ağladığı görüldü.

Mahkeme heyeti, Brunson’ın tutukluluk halinin devamına, sanık avukatının dinlenilmesini istediği tanıkların, daha sonra sanık olma olasılığını dikkate alarak bu talebin reddine karar vererek duruşmayı erteledi.

ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson’un eşi Norine Brunson duruşmayı takip etti.

“HRİSTİYAN KÜRT DEVLETİ KURMAK İSTİYORDU”

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile anlatım veren “Serhat” kod adlı saklı tanık, inancı gereği Brunson’ın vazife yaptığı Diriliş Kilisesi ile Yeni Doğuş Kilisesi’ne gittiğini, “İsa Mesih”i tanımak için ibadet maksatlı etkinlik yürüttüğü bu kiliselerde hukuk dışı eylemlere şahitlik ettiğini anlattı.

Sol görüşlü insanların düşüncelerine saygı göstermesine karşın bu kiliselerdeki sol görüşlü ve HDP sempatizanı kişilerin söylem ve davranışlarından rahatsız olduğunu belirten “Serhat”, bunların ABD’ye hayranlık duymaları, bu hayranlıklarını söyledikleri marşlarla dile getiren kişilerin Brunson tarafından kollandığını iddia etti. Saklı tanık, burada yeni bir devletin kurulacağı ve harp hazırlığının yapıldığının İncil’den ayetlerle anlatıldığını öne sürdü.

“Brunson, Hristiyan hareketi başlatıp Hristiyan bir Kürt devleti kurmak istiyordu. Kiliseden insanlar birbirleriyle evlendiriliyordu. Aka bir bina kurmayı amaçlıyorlardı. Şanlıurfa’da bir etkinlik yürütüldüğünden bahsediliyordu. Burada bir yardım seferberliği başlatılmıştı. Bunun için dua isteniyordu. Evliliklere aka ehemmiyet veriyor ve aka nakit harcıyordu. Bunlardan biri Suriyeli mülteci Muhammed Ahmed’ti. Brunson ve eşi, Ahmed’i misyoner Louis ile evlendirdi. Ahmed’in kardeşi Agit de yapıya iç edilmişti. Evlilikler sırasında farklı oluşumlar başlatılmıştı” ifadelerini kullanan saklı tanık, dikkatini çeken evliliklerin Brunson’ın kontrolünde gerçekleştiğini söyledi.

Brunson’ın Ahmed’e aka ehemmiyet verdiğini, onu el üstünde tuttuğuna dikkati çeken saklı tanık, “Brunson, Ahmed’i kilisede kürsüye çıkartır, bir şeyler söylemesinin ardından alkışlanmasını istiyordu. Kardeşi Agit de Ahmed de garibandı. Daha sonra Ahmed ve kardeşi lüks bir yaşantıya sahip oldu ve Ahmed ‘Kürt Papaz’ olarak anılmaya başlanmıştı. Ahmed’i bu denli sevilmesini anlamlandıramıyordum. Eşi tarafından eğitilen ve koordine edilen Ahmed, 81 ildeki Kürtlerin Hristiyanlaştırılması için çalışıyordu” dedi.

“KOORDİNATLARI BRUNSON’IN MİSYONER EKİBİ VERİYORDU”

Brunson’ın Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki faaliyetlerinden de bahseden saklı tanık, PKK sempatizanı bazı Suriyelilerin Suruç’taki bir evde barındırıldığını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

“Yıllarca Suruç’taki sığınmacı kampında mültecilere İncil dağıtıldı. Suruç’ta bir evde Brunson’la görüşüp aş yenildi. Seçilen mültecilerin İzmir’e getirildiği anlatılıyordu. Bu faaliyetler bize övgüyle anlatıldı. Bu mülteciler İzmir’den bu bina sayesinde Avrupa, ABD ve Kanada’ya gönderildi. YPG saflarında savaşmak isteyenlerin de İzmir’den yine art gönderildiğini duydum. Bunlar insani yardım olarak anlatılsa da, Kürdistan kurulması için yapıldığını duydum. Sözde Kürdistan’ın kurulması aşamasında destek verdiklerini düşünüyorum. Ahmed, Gezi olayları, Kobani ve hendek gibi olaylarda bizzat çalışarak destek oldu. Brunson’ın ekibi 23 yıldır ne yaptığını fazla iyi biliyordu. PKK’yı dinsel bir teşkilat haline getirmeyi hedefliyorlardı. ABD’nin PKK/PYD’ye gönderdiği silah yardımlarının nereye atılacağının koordinatlarını Brunson’ın bu misyoner ekibi veriyordu. Bunu yıllarca elçilikte çalışmış bir diplomatın oğlundan öğrendim.”

Brunson’ın tutuklanmadan evvel Ahmed ve eşini Belçika’ya gönderdiğini, Ahmed’in dünyadaki Kürtlerin Hristiyanlaştırılması için buraya yollandığını düşündüğünü ileri süren saklı tanık, ortada aka bir planın olduğunu, Irak, Türkiye, İran ve Suriye’nin çıkartılacak bir savaşla Hristiyanlaştırılmak istendiğini savundu.

Kilisede sistematik bir şekilde Kürtçe ibadet yapıldığını anlatan saklı tanık, bu yapının İzmir, Balıkesir, Aydın ve Manisa’da da kiliseler açtığını öne sürdü. Saklı tanık, “Kilise kürsüsünde Türkiye aleyhine söylemler destekleniyordu. Brunson, Irak ve Suriye’de Hristiyan Kürt devleti kurmak için çalıştı. Konak ilçesinde yardım maksatlı kurulan dernekte bazı PKK sempatizanlarına ikramlar ve yemekler verildi. Yemekleri yapan aşçının maaşını Brunson karşılıyordu” iddiasında bulundu.

Mahkeme başkanının “Kanunlara göre misyonerlik faaliyeti Türkiye’de suç teşkil etmiyor. Ancak misyonerlik faaliyetlerinin etnik bir gruba indirgendiğine ilişkin bazı anlatımların var. Bunu biraz açabilir misin?” sorusunu, saklı tanık “Brunson’ın kurduğu yapıda İranlı bir papaz ve Suriyeli Ahmed var. Bunlar PKK propagandası yapıyordu. Türkçe bilmelerine karşın Kürtçe ibadet yapıyorlardı. Ahmed, Kürdistan hayali kuruyor, buna ilişkin haritalar paylaşıyordu. Kürtçe yapılan ibadet yapıldığında bu dili bilmeyenler içeri alınmıyordu. İçeride PKK (sözde) bayrağının sallandırdıklarını bir Kürt arkadaşım bana söyledi” şeklinde yanıtladı.

BRUNSON’IN SAVUNMASI

Suçlamalar hakkında savunma yapan Brunson, kilisede 2001-2016 arasında az sayıda evliliğe tanık olduğunu, Ahmed ile eşinin evlendirilmesinde bir katkısının olmadığını iddia etti. Bu evliliğin Belçikalı kadının Ahmed’e hayranlık duyması nedeniyle gerçekleştiğini savunan Brunson, Suriyeli sığınmacıların Türkçe bilmemesinden kilisede 2 kez ayin yapıldığını öne sürdü.

Dini faaliyetlerinde herhangi bir örgütsel çalışma yapmadığı iddiasını paylaşan Brunson, PKK’nın sözde bayraklarıyla fotoğraflarının vazife yaptığı kilisede çekildiğine ilişkin bir delilin olmadığını, o fotoğrafların Ahmed’in Belçika’da bir kilisede çektiğini savundu.

Brunson, İzmir’deki kiliselerde PKK propagandası yapıldığına dair herhangi somut bir gerçeğin ortaya çıkmadığını ileri sürdü.

Gizli tanığın, “Suriye’den gelen sığınmacılar Brunson aracılığıyla Avrupa, ABD ve Kanada’ya gönderildi” şeklindeki suçlamasına da cevap veren Brunson, suçlamayı reddederek hiç kimseyi bu şekilde vatan dışına göndermediğini iddia etti.

İDDİANAMEDEN

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016’da suç işlediği iddiasıyla tutuklanan Brunson hakkındaki iddianamede, Brunson’ın din adamı görüntüsü altında PKK ve FETÖ adına suç işlediği ve bu örgütlerin umumi stratejileri kapsamında fiil birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek işbirliği yaptığı belirtilmişti.

İddianamede, Brunson’ın FETÖ’nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı ve firari Bekir Baz ve onun yardımcısı Murat Safa ile hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

Brunson’ın ABD’li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016’daki vuruş girişiminin başarısız olmasından acı duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilen iddianamede, cep telefonundaki “Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa’ya dönmek için lüzumlu koşullar oluştu. Vuruş teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer fazla geçti. Ve vuruş teşebbüsünden sonra bu diğer bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız” mesajı da dosyaya eklenmişti.

Teknik incelemede de sanık Brunson’ın, görüşmediğini öne sürdüğü FETÖ’nün sözde Ege Bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine fazla yakın yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.

You must be logged in to post a comment Login


instagram takipçi satın al eryaman diş ankara oto kurtarma opel yedek parça canlı bahis bitcoin ile bahis rotabet adres rotabet güncel
antalya escort escort istanbul escort istanbul Pendik escort şişli escort
beylikdüzü escort istanbul escort kayaşehir escort istanbul escort ankara escort avcılar escort beylikdüzü escort
gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort
bahçeşehir escort esenyurt escort kayaşehir escort halkalı escort avcılar escort silivri escort
izmir escort alanya escort porno izle Antalya Escort eryaman escort antalya escort bodrum escort
bodrum escort izmit escort porno sikis eskişehir escort
escort bayan beylikdüzü escort bayan halkalı escort bayan avrupa yakası escort bayan şişli eskort mecidiyeköy escort bayan şirinevler escort bayan esenyurt escort bayan avcılar eskort şirinevler eskort beylikdüzü http://www.ilogak.com/istanbul/avcilar-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/esenyurt-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/atakoy-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/fatih-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/beylikduzu-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/silivri-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/capa-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/findikzade-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/buyukcekmece-escort/
Аренда яхты в Турции Гечек Турция Стамбул Турция Анталия Турция Кемер Турции
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz