“Trump’ın seks kaseti Putin’in elinde” iddiası

21 Ocak 2018 Pazar, 01:51
“Trump’ın seks kaseti Putin’in elinde” iddiası

Trump’ın başkanlık koltuğunu devralmasına sadece 9 gün kaldı. Ancak dün ABD basınında yer saha haberde Trump’ın seks kasedinin Rusya’nın elinde bulunduğu ve Putin’in gelecekte ABD Başkanı’na “şantaj” yapabileceği iddia edildi. Trump haberleri “düzmece” olarak nitelendirdi.

ABD ve dünya basınının bugün 20 Ocak’ta görevi Donald Trump‘a devredecek olan Reis Barack Obama’nın veda konuşmasını manşetlerine taşıması bekleniyordu ama öyle olmadı. ABD basını Rus istihbaratının ABD Başkanı seçilen Donald Trump‘a “şantaj” yapabileceği iddialarıyla çalkalanıyor. Rusya’nın “uygunsuz belgeler”le kendisini etkilemeye çalıştığı iddialarına Twitter hesabından yanıt veren Trump, “Düzmece haber, tamamen siyasi cadı avcılığı!” mesajıyla tepki gösterdi.

FAKE NEWS – A TOTAL POLITICAL WITCH HUNT!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 11 Ocak 2017

ABD başkanı seçilen Cumhuriyetçi namzet Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasına sadece 9 gün kaldı. ABD’nin başkenti Washington’da tur teslim töreni hazırlıkları devam ederken, Donald Trump da reis seçildikten sonra ilk basın toplantısını düzenleyecek.

En son yaz aylarında basın toplantısı düzenleyen Trump’ın bugünkü konuşmasını “Rusya Trump’a şantaj yapabilir” haberlerinin gölgesinde yapması bekleniyor.

Rusya’nın ABD başkanı seçilen Donald Trump’a elinde bulunan “uygunsuz belgeler”le “şantaj” yapabileceği yönündeki havadis, bilgi, salık ilk evvel Amerikan CNN televizyonu tarafından dün akşam dünyaya duyuruldu. ABD istihbaratının laf konusu iddiayla ilgili ABD Başkanı Barack Obama ile Donald Trump’ı bilgilendirdiği haberi daha sonra New York Post, Washington Post ve Wall Street Journal gibi saygın gazetelerde yer aldı.

Demokrat Parti reis adayı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasının Rusya’nın siber saldırısına maruz kaldığı ileri sürülüyor. 

İnternet haberciliği yapan New York merkezli BuzzFeed de, Rus istihbaratı ile Trump ve ekibinin gizli bağlantıları olduğunu iddia ettiği 35 sayfalık bir vesika yayınladı.

İngiliz The Guardian gazetesi de, Cumhuriyetçi senatör John McCain tarafından 9 Aralık’ta doğruluğunun araştırılması için FBI Başkanı James Comey’ye ulaştırılan belgenin hikayesini yazdı. Rusya konusunda uzman emekli bir İngiliz ajanı tarafından hazırlanan 35 sayfalık vesika Trump ve ekibinin, ABD seçim kampanyasının sürdüğü dönemde düzenli olarak Rus istihbaratı ile gizli bağlantıları olduğunu ileri sürüyor.

ABD istihbaratı tarafından doğruluğu kanıtlanamayan belgede, Rusya’nın elinde ABD Başkanı seçilen Donald Trump’a iktidarı döneminde “şantaj” yapılabilecek “uygunsuz belgeler” bulunduğu anlatım ediliyor. Belgede, Trump’ın 2013’te Moskova’yı ziyaretinde cinsel hayatıyla ilgili kasete çekildiği ileri sürülüyor. Rusya ile Trump gizli bağlantısını 5 sene öncesine dayandıran belgede, Moskova’nın Trump’a işbirliği karşılığında 2018’de Rusya’da düzenlenecek Dünya Futbol Şampiyonası’nın altyapı çalışmalarında mühim ihaleleri vermeyi taahhüt ettiği dile getiriliyor. Trump’un ihale taahhütünü kabul etmediği ancak seçim kampanyası döneminde Cumhuriyetçi ve Demokrat rakipleriyle ilgili bilgilerin kendisine ve ekibine ulaştırılması konusunda Kremlin’le pakt yaptığı vurgulanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump seçim kampanyası döneminde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i överken, “Obama’dan daha akıllı olduğu kesin” demişti. 

Rusya bağlantısında Trump’ın hariç ilişkiler danışmanı olarak gördüğü Carter Page ismi öne çıkıyor. Carter Page’in 19 Temmuz’da Rusya’nın başkenti Moskova’da Rus enerji şirketi Rosneft Başkanı İgor Sechin ve Rusya iç istihbarat yetkili İgor Divyekin ile gizli bir görüşme yaptığı ileri sürülüyor. Page’in bu görüşmesi ABD basınında eylül ayında havadis, bilgi, salık olarak yer aldı. Rusya ile gizli bağlantıları olduğunu reddeden işadamı Carter Page, Kremlin’e yakın siyasi çizgisiyle tanınıyor.

Söz konusu iddialara Twitter üzerinden katı tepki gösteren Donald Trump, “Düzmece haber, tamamen siyasi cadı avcılığı!” mesajıyla karşılık verdi. Trump’ın avukatı Michael Cohen iddiaları “tamamen yalan” ve “gülünç” olarak nitelendirirken, ABD başkanı seçilen Trump’ın sözcüsü Kellyanne Conway ABD basınını “kaynağı belirsiz” havadis, bilgi, salık yayımlamakla suçladı.

20 Ocak’taki tur teslim töreni öncesi Donald Trump’ı köşeye sıkıştıran “Rusya ile işbirliği skandalı”nı 6 madde altında toplayabiliriz:

To all the haters: #fakenews https://t.co/PNJ3EFKv7L

— Michael Cohen (@MichaelCohen212) 11 Ocak 2017 Emlak milyarderi Donald Trump Dünya Güzellik Yarışması için 2013 yılında Moskova’ya gitmişti. Trump’ın Moskova’da bir otelde yaşam kadınlarıyla cinsel ilişkiye girdiği ve görüntülerin Rus istihbaratının elinde olduğu iddia ediliyor. 

“RUSYA DOSYASI”NDA HANGİ BİLGİLER VAR?

Amerikan internet sitesi Buzzfeed tarafından yayınlanan 35 sayfalık belgede, Rusya’nın Trump’ı “etkisi altına almak” için yıllardır ekonomik ve siyasi çalışma yürüttüğü belirtiliyor. Bu devre içerisinde Rus istihbaratı, ABD emlak milyarderi Donald Trump’ın şahsiyeti, ekonomik durumu, kişisel hırsı ve cinsel hayatı üzerine detaylı bilgi topladı. Belgelerde, Trump’ın 2013 yılında Moskova’da bir otelde yaşam kadınlarıyla cinsel ilişkiye girdiğini gösteren bir kaset olduğu belirtiliyor. 2016’daki ABD seçim kampanyası döneminde Rus yetkililer ile Trump ekibi arasında defalarca görüşmeler gerçekleştirildiği anlatım ediliyor. Laf konusu görüşmelerde iki tarafın çıkarına olabilecek bilgilerin paylaşıldığı ileri sürülüyor. Ancak Buzzfeed tarafından yayınlanan belgelerde defalarca maddi ve coğrafi hatalar bulunuyor.

“RUSYA DOSYASI”NI KİM, NİÇİN HAZIRLADI?

Rusya Dosyası’nın hazırlanış biçimi ve kaynakları şeffaf değil. ABD istihbarat örgütüne ulaştırılan ve doğruluğu konusunda kuşku olan 35 sayfalık vesika emekli bir İngiliz ajan tarafından 2016 yaz ayında hazırlandı. Rusya istihbaratı konusunda uzman olan İngiliz ajanın ismi, haberi yayımlayan ABD gazete ve televizyonları tarafından biliniyor. Laf konusu İngiliz ajan, 1990’lı yıllarda Moskova’da aktif görevde bulunuyordu. İngiliz ajan, Trump’ın Rusya ile bağlantılarını ortaya koymak için Cumhuriyetçi reis namzet adayları tarafından görevlendirildi. Trump’ın Cumhuriyetçi Parti reis adaylığını kazanmasının ardından İngiliz ajanın bilgi toplama faaliyetleri Demokrat Parti çevreleri tarafından finanse edildi. İngiliz ajan, ABD istihbaratı tarafından “saygın”, “inandırıcı” ve “Rusya uzmanı” kimliğiyle tanınıyor.

Trump’ın Rusya bağlantısını işadamı Carter Page’ın sağladığı belirtiliyor. Page’in ABD seçimi öncesi ve sonrasında Moskova’ya gizli ziyaretler gerçekleştirdiği ileri sürülüyor.  

We chased Ritz-Carlton story in Sept. But we were skeptical about the golden showers bit, which seemed too icky for a germophobe like Trump.

— Kenneth P. Vogel (@kenvogel) 10 Ocak 2017

ABD BASINI “RUSYA DOSYASI”NA NASIL ULAŞTI?

Amerikan CNN televizyonu ve New York Times gazetesi Trump’ın bağlantılarıyla ilgili “Rusya Dosyası”nın kaynağını ismi gizli tutulan (anonim) ABD yetkililerine dayandırdı. “Rusya Dosyası”nı basına sızdıran yetkililerin Trump’ın çalışmalarını sürdürdüğü Trump Tower’la bağlantıları olduğu tahmin ediliyor. Ancak Trump’ın Putin’le doğrudan bağlantısı olduğu iddiaları ve sözkonusu “Rusya Dosyası”nın varlığı hakkında 8 Kasım 2016’daki seçim öncesi bazı bilgiler mevcuttu. İnternet havadis, bilgi, salık sitesi “Politico” muhabiri Ken Vogel belgeler konusunda geçtiğimiz eylül ayında bir tweet attı. Yine San Francisco merkezli “Mother Jones” dergisi ABD seçimleri öncesi eş bir havadis, bilgi, salık yayınlamıştı.

“RUSYA DOSYASI”NDAN KİMLERİN HABERİ VARDI?

ABD Başkanı Barack Obama ve reis seçilen Donald Trump, ABD istihbarat örgütleri tarafından “Rusya Dosyası” ile ilgili aynı gün içerisinde bilgilendirildi. Obama ve Trump dışında ABD Kongresi ve Senatosu’nun ilgili birimlerine de dosya hakkında bilgi aktarıldı. CNN ve New York Times’ın haberine göre Cumhuriyetçi senatör John McCain’e “Rusya Dosyası” ulaştırıldı. McCain de, belgelerin doğruluğunu araştırması için laf konusu dosyayı 9 Aralık’ta FBI Başkanı James Comey’e verdi. Bu dosyadan evvel FBI’ın Trump-Rusya bağlantısıyla ilgili araştırma yapıp yapmadığı bilinmiyor. Ancak FBI’ın Trump’ın ekibinden 4 şahıs hakkında Rusya bağlantılarıyla ilgili mahkemeden araştırma izni istediği ancak bunun verilmediği anlatım ediliyor.

TRUMP VE EKİBİNİN TEPKİSİ NASIL OLDU?

“Rusya Dosyası”ndan yer saha bilgileri Donald Trump attığı bir tweet ile yalanladı. Trump’ın avukatı Michael Cohen internet sitesi “Mic”e verdiği demeçte, Rusya-Trump bağlantısıyla ilgili iddiaları “tamamen yalan” ve “gülünç” olarak nitelendirdi. Amerikan NBC televizyonunda yayınlanan “Late Night with Seth Meyers” programına katılan Donald Trump’ın sözcüsü Kellyanne Conway, Trump’ın laf konusu vesika üzerine bilgisi olmadığını söyledi. Conway, ABD basınında yer saha haberin kaynağının tartışmalı olduğunu ve böyle bir haberin yayımlanmaması gerektiğini savundu.

ABD istihbarat örgütü, İngiliz emekli ajan tarafından hazırlanan 35 sayfalık belgede yer saha bilgileri ABD Başkanı Barack Obama ve Donald Trump’la aynı gün içerisinde paylaştı. 

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

20 Ocak’ta ABD başkanlığını devralacak olan Donald Trump bugün Twitter üzerinden yaptığı gibi “Rusya Dosyası”nda yer saha bilgilerin yalan olduğunu ve Rusya’nın ABD seçimlerine siber hücum düzenlemediğini savunmaya devam edecek. ABD istihbarat örgütleri “Rusya Dosyası”nın doğru olup olmadığını araştırmaya devam edecek.

“SEÇİMLERİ ETKİLEME EMRİNİ PUTİN VERDİ”

ABD istihbarat kurumlarının Rusya’nın ABD seçimlerini etkilediği iddiaları üzerine hazırladıkları raporun sonuçlarını Senato İstihbarat Komitesi’nde açıklayan Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper “Halkın ABD’nin demokratik sürecine olan inancını zedelemek, Clinton’ı karalamak, seçilebilirliğine ve potansiyel başkanlığına ziyan vermek için 2016 seçim kampanyalarını etkileme emrini Putin verdi” açıklamasını yaptı.

TRUMP’DAN PUTİN’E ÖVGÜ

Rusya’nın ABD seçimlerini siber saldırıyla etkilediği iddiaları sonrası ABD Başkanı Barack Obama ülkesinde vazife yapan 35 Rus diplomatı sınırdışı etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Washington’un bu hamlesine karşı sessiz kaldı. Putin hamlesini Trump’ın izleyeceği siyasete göre belirleyecek. ABD’nin 35 Rus diplomatı sınırdışı etmesi sonrası Kremlin’in tavrını öven bir mesaj paylaşan Donald Trump, Putin’i kastederek “Onun fazla akıllı bir adam olduğunu her vakit biliyordum” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, “Kremlin’in elinde Trump’la ilgili hasas bilgiler yok” açıklaması yaptı. 

KREMLİN’DEN YALANLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitri Peskov ise, Rusya’nın ABD Başkanı seçilen Donald Trump’ın hususi hayatı ve mali durumu hakkında duygulu bilgilere sahip olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

İddiaların Rusya-ABD ilişkilerine ziyan vermek için ileri sürüldüğünü savunan Kremlin sözcüsü Peskov, “Görev süresi biten Beyaz Saray yönetimi, giderken iki memleket ilişkilerini bozuk şekilde bırakma histerisi içerisinde. İlgili açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Kremlin’in elinde Trump’la ilgili duygulu bilgiler yok” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

fenomenbet fenomenbet fenomenbet giriş deneme bonusu instagram takipçi satın al
sakarya escort sakarya escort serdivan escort izmir escort
gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort seks hikayeleri erotik film izle
izmir escort buca escort porno film izle seks hikayeleri porno izle eryaman escort antalya escort bodrum escort bodrum escort bayan alanya escort bayan
bodrum escort izmit escort porno sikis eskişehir escort antalya escort Antalya Escort
escort bayan beylikdüzü escort bayan halkalı escort bayan avrupa yakası escort bayan şişli eskort mecidiyeköy escort bayan şirinevler escort bayan esenyurt escort bayan avcılar eskort şirinevler eskort beylikdüzü http://www.ilogak.com/istanbul/avcilar-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/esenyurt-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/atakoy-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/fatih-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/beylikduzu-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/silivri-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/capa-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/findikzade-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/buyukcekmece-escort/
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz