Bitcoin ve diğer kripto paraları 2018’de neler bekliyor?

21 Ocak 2018 Pazar, 01:56

Dünyada en etkili 100 kadın fütürist arasında sayılan Ufuk Tarhan, Bitcoin’den, kripto paralara, suni zekadan ‘Nesnelerin İnterneti’ne 2018’de teknoloji dünyasında neleri konuşacağımızı Ntv.com.tr’ye anlattı.ilker.kocas@ntv.com.tr

1- 2017’DE ADINDAN EN ÇOK SÖZ ETTİRENLERDEN BİRİ BİTCOİN VE KRİPTO PARA DÜNYASIYDI. BİTCOİN VE KRİPTO PARALAR İÇİN 2018 NASIL BİR YIL OLACAK? BEKLENTİLERİNİZ NELER?

2017’de dünya sadece aralarında en popüleri olan Bitcoin’le değil, sayıları daha şimdiden 1500’leri bulan farklı kripto paralarla adeta bir “dijital altına hücum” histerisi yaşadı. Şu anda biraz duruldu gibi görünse de bu alandaki gelişim ve devinim, üstelik exponansiyel olarak yükselecek, artacak.

Aslında vaka kripto paraların kendisi değil de onların üzerinde çalıştığı, herhangi bir merekeze, otoriteye ait olmayan, internete bağlı herkesin erişebildiği “blockchain” denilen Global Database/Veri Tabanı.

2018 ve sonrasında kripto nakit ve blockchain kullanımı önlenemez, durdurulamaz biçimde çığ gibi yaygınlaşacak. Dünya yeni, aracısız, vergisiz, komisyonsuz, direkt “alış, veriş, değişim, kontrat vb.” sistem ve süreçlerini hevesle, hatta hırsla denemeye, daha da geliştirmeye başlayacak, devam edecek.

Şu anda bile Tesla, eBay, PayPal, Microsoft, McDonalds, Subway, Zynga, ReMax-London, Bitcoin kullanmaya ve kabul etmeye başlayacaklarını duyurdular. İsviçre hükümeti vergi ödemelerinde Bitcoin kabul etmeye başladı. Dubai dünyanın ilk “blockchain şehri” olmak istediğini duyuru etti. Bunlar hiç de yabana atılamayacak kadar aka ekonomilerden gelen açıklamalar ve gelişmelerin işaret fişekleri. Aşağıdaki etiket ve öbür kripto paralar için benzerleri her yerde salgın gibi yayılacak, buna hiç şüphe yok… Şimdilik Bitcoin dijital dolar gibi oldu, öbür paralar onu izleyecek.

Uzmanlar, 2018’de popülaritesinin artması beklenen kripto nakit ve blockchain alanlarında şu projeleri dikkatle takip edin diyorlar;

Skycoin (kendi blockchain’ini yaratmak isteyenler için platform), Xaurum (karşılığı altın olan tek kripto para, volatilitesi diğerlerinden daha düşük, Stratis (bireylere orijinal blockchin geliştirebilme olanağı sağlayan platform), Shift (sansürlenemez, Facebook, YouTube gibi aracılara gerek duymadan datanızı paraya çevirebileceğiniz bir diğer blockchain platformu), Dovu (saatte 25 GB data üretmesi beklenen akıllı arabaların datası ile ticaret yapmayı hedefleyen bir uygulama) (Kaynak Forbes) 

2- RUSYA’NIN DEVLET ELİYLE HAYATA GEÇİRİLECEK BİR KRİPTO PARA ÜZERİNDE ÇALIŞMALAR YAPTIĞI BİLİNİYOR. ZATEN DEVLETLERİN BASKINDAN KAÇMAK İÇİN YATIRIMINI BU ALANA KAYDIRAN 21. YÜZYIL İNSANI DEVLETLERİN BU DÜNYAYA ENTEGRE OLMASINA NASIL BİR TEPKİ VERECEK?

İnsanlar dünyadaki ticari, hukuki ve vergisel sistemlerin nasıl işlediğini, milli ve uluslararası finansal operasyonlarda dönen dolapları öğrendikçe ne kadar fazla vergi ödediklerini, üstelik de bu vergilerin, komisyonların, işlem masraflarının vb. tamamının asıl gaye olması gereken daha iyi, özgür, eşitlikçi vb. bir dünya için insanların, çalışanların refahına gitmediğini anlamaya başladılar.

Tüm dünya insanları artık daha akıllı ve olan bitenden haberdar. Teknoloji sayesinde her gün daha fazla yetkinlik kazanıyor. Bu sayede de yolsuzluklarda heba edilen rüşvetleri, teröre akıtılan paraları vb. ödemek zorunda kaldıklarını anlamaya, hükümet mekanizmalarına, yüksek otoritelere, CEO’lara, ordulara vb. güvenlerini kaybetmeye başladılar. Derhal derhal her işlemde kamuya ya da hususi sektöre işlemler için sebep bu kadar fazla komisyon ödemek zorunda kaldıklarını ağırbaşlı ağırbaşlı sorgular oldular.

Dünyanın gelir ve kaynak dağılım eşitsizliği büyüdükçe bu konular daha fazla göze ve akıllara batmaya başladı. Onun için 21. Yüzyıl insanı aynı işleri teknoloji sayesinde bedavaya hem de daha çabuk, güvenli ve doğrudan yapabileceğini keşfettiği yöntemlere dört elle sarılacak.

Kuşkusuz halk otoritesi ve aka finans kurumları, global firmalar aracılık hizmetlerinden aldıkları tatlı bedellerden, ettikleri karlardan, korkutarak, sansürleyerek, ambargolarla, karalama kampanyalarıyla vb. saklayabildikleri örtülü ödenek kolaylıklarından öyle çabucak vaz geçmek istemeyecekler ve direnecekler. Yasalarla, zorlamalarla engelleyebildikleri kadar önlemeye çalışacaklar, ancak başarılı olamayacaklar. Dijital ok yaydan çıktı bir kere. Artık art dönüş yok. Önümüze bakalım…

Hep söylediğim gibi “gelişecek teknoloji chip’de durmaz, durmayacak!” Kripto paraların, blockchain’in gelişimi de engellenemeyecek… Hatta tahminlerden fazla daha hızlı yaygınlaşacak.

Bu sebeple de pek fazla memleket bir taraftan kripto paraları kanun dışı bırakmaya, yasaklamaya çalışırken bir taraftan da devlet eliyle bu işlerin araştırılması, hazırlıklar yapılması için hususi çalışma, proje grupları oluşturuyor, oluşturmalı. Aynı şey şirketler için de geçerli.

Bu gelişmeler ışığında, Türk hükümeti Finansal İstikrar Komitesi’ne kripto paralar için düzenlemelerin, veri alt yapılarının geliştirilmesi ve finans kuruluşlarının, ticaretin nasıl etkileneceğinin araştırılması için bir çalışma grubunun oluşturulması talimatını vermiş durumda. Kısacası 21. yy insanı kripto paraları, blockchain’i sımsıkı, hevesle kucaklayacak.

2018’de herkesin bir kripto nakit alarak, blockchain deneyimine başlamasını ve yeni dünyanın bu yeni, fazla mühim sistemini öğrenmek üzere ağırbaşlı gayret sarf etmesini öneriyorum. Finansal okur yazarlık derslerine “kripto para, blockchain” okur yazarlığı da eklenmeli.

Türkiye’nin fütürist iş tasarımları sunan ilk şirketi olan M-Gen’in kurucusu olan Ufuk Tarhan, Dünyada en etkili 100 kadın Fütürist arasında gösteriliyor.

3- YAPAY ZEKAYI HER YIL BİR ÖNCEKİ YILA ORANLA DAHA FAZLA KONUŞUYORUZ. SİZCE AKILLANAN MAKİNELERİN YARATACAĞI İŞSİZLİK İÇİN BUGÜNDEN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER NELER?

Bu mevzu, bahis gelişen, giderek de daha kalabalıklaşan, karmaşıklaşan, çevresel ve sosyal sorunlar yaratan insanlık, yeni toplumsal düzenekler nedeni ile ortaya çıkan her teknolojik devrimle insanlık için mesele olmuştur.

Yeni gelişmelere, yöntemlere, becerilere, bilgilere adapte olamayanlar, versiyon yükseltip, güncellenemeyen ve gelecekle senkronizasyon yapamayanlar dönem dışı kalır, yapabilenler çalışmaya devam eder. Bu konuları önleyebileceğini, mevcudu sürdürebileceğini, eskiye dönülebileceğini umanlara da istikbal katı bir şamar atar, ilerlemeye devam eder.

Hatırlayın, endüstri devriminde mavi yakalılar iş kaybederken ak yakalılar ortaya çıkmıştı. Bilgi, bilişim devriminde de ak yakalı çalışanlar daha fazla etkilendiler ama çoğalmaya da devam ettiler.

Şu anda ise işsiz kalmak konusunda asıl tehdit altında olanlar ak yakalı denen ofis, dükkan, plaza vb. çalışanları ile mesleğini geleneksel yöntemlerle, klavyelerle icra etmeye çalışan bütün iş erbabı (doktorlar, akademisyenler, eczacılar, senaristler, yayıncılar, inşaatçılar, mimarlar, her türlü mühendislik vb.).

Böyle gaddar uzun bir liste çıkarabiliriz. Çünkü fazla net kestirebiliyoruz ki derhal her alanda algoritmik çalışan suni zeka, robot, üzerinde çip taşıyan derhal her nesne insanların yaptığı pek fazla şeyi fazla daha hızlı, doğru, söylenmeden, sızlanmadan ve devamlı yapabilir hale gelmekte. Yaygınlaşmakta, ucuzlamakta.

Ne yaparsak yapalım, bu seferki dalga bütün insanlık için fazla daha aka ve etkili olacak, hiç kuşkusuz aka türbülanslar, tsunami etkisinde olumsuzluklara, zorluklara yol açacak.

Bu nedenlerle bütün devletlerin ve hususi sektör belirleyicilerin acilen önlemlere, paradigma değişikliklerine yönlenmesi gerekiyor. Aklı yolu birdir. Şunların derhal ve mutlaka aksiyonlar ile devreye alınması lazım.

Teknoloji ve dijitalleşme eğitimi seferberliği başlatılmalı. Her ıslak için ve parasız olmalı.

Özellikle bütün akademisyenler için ileri seviyede teknoloji bilgisi olma zorunluğu konmalı ve ilk olarak onlar bu eğitimlere tabi tutulmalı.

Teknoloji, özlelikle nano, genetik, uzay, mühendislik eğitimleri için vergisiz, full donanımlı, ultra gelişmiş kampuslar, icat, deneyim alanları yaratılmalı.

En aka teşvikler ve destekler “yazılım, genetik, nano, uzay, mühendislik” konularında çalışanlara, yeni girişimlere verilmeli. Her yaştaki insan bu alanlarda çalışmaya teşvik edilmeli, ödüllendirilmeli.

Teknolojik aletlerdeki, internetteki, dataya erişim alanlarındaki vergiler minimize edilmeli. Herkes teknolojiye fazla basit ve ucuz erişebilmeli.

Kadın nüfus için bütün teşvik, indirim ve kolaylıklar iki misline çıkarılmalı. Kadınlar için dünyanın şimdiye kadar görmediği ölçüde bir pozitif ayrımcılık dönemi başlatılmalı.

Yardımlaşma, flantropi bilinci arttırılmalı, milli düzeyde iletişim dili, yumuşayıp, insancıl ve çevreci, birleştirici, kapsayıcı olmalı.

Sanata, spora ve bütün kültürel faaliyetlere verilen teşvikler de en az teknolojiye verilen kadar öncelikli ve fazla olmalı.

Blockchain için çılgın gibi hazırlık yapılmalı. Bütün alt bina yatırımları bu yönde gelişime geçiş için hazırlanmalı. Dünyanın ne hızlı, şeffaf ve ucuz hizmetlerine erişimin zemini hazırlanmalı.

Ulusal kripto nakit birimi en kısa zamanda yaratılmalı. Diğerlerinin kabulü ve kullanılmasında da öncü olunmalı.

İlişkili Haberler

  • Hazine’den ‘kripto para’ açıklaması
  • Microsoft Bitcoin’e yeniden destek vermeye başladı
  • Yapay zeka: Fırsat mı, tehdit mi?
  • “Rusya ve Çin suni zeka alanında işbirliği yapabilir”

4- TÜRKİYE’NİN BU KONU HAKKINDA ATMASI GEREKEN YA DA ATMAKTA GEÇ KALDIĞI ADIMLAR NELER?

Ülkemizin geç kaldığı, hatta epey fena olduğu alanlar:

Laiklik konusunda daha ileri gitmesi gerekirken daha geriye giden bir yola girmesi.

Demokratik ilkelerden, hak sisteminden uzaklaşılması.

İslam’ın modern, olumlu, insanlığı geliştiren barışçıl, eşitlikçi, aydınlık ve birleştirici halini benimsemek yerine olumsuz, kısıtlayıcı, bölen, ötekileştiren, aşağı çeken fena yorum ve uygulamalarına kucak açılması.

Bilim, teknoloji, eğitim, sanat, kültür alanlarına olması gerektiği şekilde hatta en yüksek seviyede kaynak ayrılmaması, bu alanların önünün açılması şöyle dursun, tıkanması.

Kadın, erkek eşitliği konusundaki bağnazlığımız ve aymazlığımız.

Etik, ahlak zafiyetlerimiz ve yolsuzluğa, entrikalara fevkalade yatkın oluşumuz, yalancılığımız. Buna karşılık şeffaflığı hiç sevmeyişimiz.

Tembelliğimiz (fiziksel ve zihinsel), kısa yolcu oluşumuz.

Özsaygı ve sevgi yoksunluğumuz, dolayısıyla töloranssız ve saygısız oluşumuz

Benimsenen, milli bir vizyonumuzun olmayışı.

Muz Cumhuriyeti değiliz tamam da “neyiz o zaman?”sorusuna bütün ulusun, tek ses, tek gövde ortak bir cevap verememesi. Birleşebildiğimiz ve fazla kısa süren anların sadece “ulusça kazık yediğimizi” anladığımız zamanlar olması…

5- 2018’DE TEKNOLOJİ DÜNYASINDA NELERİ KONUŞUYOR OLACAĞIZ?

Internet of Things ( Nesnelerin İnterneti / IoT), Big Data (Büyük Veri), Artificial Intelligence (Yapay Zeka), Mobiliz Sistemler/ Uygualmalar, Bulut Bilişimi, Sosyal Medya, Dijital İkizler (Digital Twin), Simülasyon, Siber Güvenlik, Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik), Virtual Reality (Sanal Gerçeklik), Robotlar, Blockchain, Malzeme Bilimi, Nano Teknoloji, Genetik, Uzay, Yaşam Bilimleri, Çevre…

Başına “Çok daha” koyarak olmamız gerekenler;

Öğrenen, aksiyoner, vizyoner, stratejik ve kritik düşünebilen, hızlı, verimli, üretken, çevik,

Akıllı, duyarlı, öz saygısı/motivasyonu/güveni/yeterliliği yüksek

You must be logged in to post a comment Login


fenomenbet fenomenbet fenomenbet giriş deneme bonusu instagram takipçi satın al
sakarya escort sakarya escort serdivan escort izmir escort
bursa escort bayan halkalı escort istanbul escort ümraniye escort izmit escort
gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort seks hikayeleri erotik film izle
bahçeşehir escort esenyurt escort kayaşehir escort halkalı escort arnavutköy escort avcılar escort silivri escort
buca escort porno film izle seks hikayeleri porno izle eryaman escort antalya escort bodrum escort bodrum escort bayan alanya escort bayan
bodrum escort izmit escort porno sikis eskişehir escort antalya escort Antalya Escort
escort bayan beylikdüzü escort bayan halkalı escort bayan avrupa yakası escort bayan şişli eskort mecidiyeköy escort bayan şirinevler escort bayan esenyurt escort bayan avcılar eskort şirinevler eskort beylikdüzü http://www.ilogak.com/istanbul/avcilar-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/esenyurt-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/atakoy-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/fatih-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/beylikduzu-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/silivri-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/capa-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/findikzade-escort/ http://www.ilogak.com/istanbul/buyukcekmece-escort/
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
Alanya escort bayan Manavgat escort bayan Fethiye escort bayan Kemer escort bayan Didim escort bayan Çanakkale escort bayan Aydın escort bayan Muğla escort bayan Tekirdağ escort bayan Manisa escort bayan Balıkesir escort bayan Trabzon escort bayan Elazığ escort bayan Ordu escort bayan Kütahya escort bayan Isparta escort bayan Rize escort bayan Kahramanmaraş escort bayan Yalova escort bayan Giresun escort bayan Yozgat escort bayan Tokat escort bayan Şanlıurfa escort bayan Sivas escort bayan Batman escort bayan Erzurum escort bayan Sinop escort bayan Kırşehir escort bayan Karaman escort bayan Kırıkkale escort bayan Bolu escort bayan Amasya escort bayan Niğde escort bayan Uşak escort bayan Edirne escort bayan Çorum escort bayan Osmaniye escort bayan Zonguldak escort bayan Van escort bayan Erzincan escort bayan Söke escort bayan Bodrum escort bayan Çerkezköy escort bayan Akhisar escort bayan Bandırma escort bayan Ayvacık escort bayan Akçaabat escort bayan Karakoçan escort bayan Altınordu escort bayan Tavşanlı escort bayan Eğirdir escort bayan Ardeşen escort bayan Afşin escort bayan Altınova escort bayan Bulancak escort bayan Sorgun escort bayan Erbaa escort bayan Viranşehir escort bayan Zara escort bayan Kozluk escort bayan Aziziye escort bayan Ayancık escort bayan Kaman escort bayan Ermenek escort bayan Keskin escort bayan Gerede escort bayan Göynücek escort bayan Bor escort bayan Banaz escort bayan Havsa escort bayan Osmancık escort bayan Bahçe escort bayan Alaplı escort bayan Başkale escort bayan Kemah escort bayan Nazilli escort bayan Fethiye escort bayan Çorlu escort bayan Alaşehir escort bayan Altıeylül escort bayan Biga escort bayan Araklı escort bayan Kovancılar escort bayan Fatsa escort bayan Simav escort bayan Yalvaç escort bayan Çayeli escort bayan Dulkadiroğlu escort bayan Çiftlikköy escort bayan Espiye escort bayan Sarıkaya escort bayan Niksar escort bayan Suruç escort bayan Yıldızeli escort bayan Sason escort bayan Horasan escort bayan Boyabat escort bayan Mucur escort bayan Sarıveliler escort bayan Yahşihan escort bayan Göynük escort bayan Gümüşhacıköy escort bayan Çamardı escort bayan Eşme escort bayan İpsala escort bayan Sungurlu escort bayan Hasanbeyli escort bayan Çaycuma escort bayan İpekyolu escort bayan Refahiye escort bayan Kuşadası escort bayan Marmaris escort bayan Süleymanpaşa escort bayan Turgutlu escort bayan Susurluk escort bayan Gelibolu escort bayan Of escort bayan Ünye escort bayan Domaniç escort bayan Fındıklı escort bayan Elbistan escort bayan Çınarcık escort bayan Tirebolu escort bayan Akdağmadeni escort bayan Turhal escort bayan Eyyübiye escort bayan Suşehri escort bayan Yakutiye escort bayan Gerze escort bayan Mengen escort bayan Merzifon escort bayan Ulukışla escort bayan Sivaslı escort bayan Keşan escort bayan Kadirli escort bayan Ereğli escort bayan Özalp escort bayan Tercan escort bayan Efeler escort bayan Didim escort bayan Çine escort bayan Dalaman escort bayan Menteşe escort bayan Milas escort bayan Ortaca escort bayan Seydikemer escort bayan Ergene escort bayan Kapaklı escort bayan Malkara escort bayan Salihli escort bayan Şehzadeler escort bayan Soma escort bayan Yunusemre escort bayan Ayvalık escort bayan Bigadiç escort bayan Burhaniye escort bayan Gönen escort bayan Karesi escort bayan Çan escort bayan Yenice escort bayan Ortahisar escort bayan Yomra escort bayan Perşembe escort bayan Pazar escort bayan Onikişubat escort bayan Pazarcık escort bayan Türkoğlu escort bayan Eynesil escort bayan Görele escort bayan Piraziz escort bayan Yağlıdere escort bayan Çayıralan escort bayan Boğazlıyan escort bayan Zile escort bayan Siverek escort bayan Karaköprü escort bayan Haliliye escort bayan Akçakale escort bayan Şarkışla escort bayan Gemerek escort bayan Oltu escort bayan Palandöken escort bayan Mudurnu escort bayan Suluova escort bayan Taşova escort bayan Toprakkale escort bayan Kilimli escort bayan Tuşba escort bayan Üzümlü escort bayan